Golden Eagle Photography

1 Day

The hide is open from the 21st of January until the 4th of March or until the Golden Eagles show themselves.

Everyone knows that Estonia is home to about 1000 Brown Bears. Another iconic species that prefer vast bogs and forests, is the Golden Eagle. The majestic but cautious Golden Eagle is considered to be the absolute pinnacle of Estonia’s bird kingdom, and the opportunity to see it undisturbed, up close, and for a long time offers an unforgettable nature experience.

This year, the Golden Eagle hide is situated in a much more accessible location. From the car parking lot, it’s only 250 meters to the hide. You should enter the hide at least an hour before sunrise and not leave the hide before it is totally dark (about an hour after sunset). One option would also be to go there on the previous night/evening. But be aware, that although it is possible to use a small heater during the photo shoot, it is not enough to warm up the room, due to the thin uninsulated walls.

There are 4 photography holes in the wall and plenty of space for 2 photographers, maximal 4 photographers. The background is mostly an open landscape with uncut grass and some trees.

Overview

Besides the Golden Eagle, there’s a good chance of seeing Goshawk, Jays, Ravens and various tits. With a bit of luck, also Pine Martens and Red Fox are visible.

The hide has chairs, the windows are covered with mirror plastic.

Price

Price for 1 person staying in the hide is 95€ per person

Price for every next person is 55€. Maximal occupancy of the hide is 4 photographers.

Overall Trip Rating:
0 stars - Based on 1 review
😀 Excellent
0
🙂 Very Good
0
😕 Average
0
🙁 Poor
0
😡 Terrible
0
 1. Kotkavarjes
  Ene
  from Estonia
  21/02/2023
  Veetsin suurepärase päeva Alutaguse uues kotkavarjes. Ilm oli küll pilvine, aga kuna eelmisel ööl oli maha sadanud ca 20 cm värsket lund, siis mõjus värske lumi peegeldina, mis tegi pildistamise mõnusaks. Tingimused uues varjes on väga head ja seal olevad küttekehad hoiavad keha ja käed piisavalt soojas. Varje ees saginaks läks peale kella 10 ja esimesteks uudistajateks olid pasknäärid. Rongad andsid endast küll häälekalt märku, aga maapinnale laskuda ei söandanud. Varsti kuuldus rähni toksimist ja mõne aja pärast nägin täitsa juhuslikult, et seesama toksija oli laskunud söödale, millest ta küll suuremat ei hoolinud ja näis, et tegemist oli pigem uudishimu rahuldamisega. Lõpuks tuli ka üks ronk maha ja temale järgnes teine, kuid söögilauda nad kahekesi jagada ei suutnud, nii et lõpuks oli ikkagi üks ronk korraga. Kaljukotkaste saabumiseni läks 9 tundi. Esmalt hiilis kuuse tagant välja üks lind, aga siis tuli teine ja ajas selle esimese ära. Suurele linnule kohaselt toimus söödale lähenemine ettevaatlikult ja ümbrust tähelepanelikult jälgides. Kogu seda protsessi jälgida ja jäädvustada oli väga põnev ja loomulikult ei olnud ühelgi väiksemal tiivulisel enam sööda juurde asja. Merikotkas lendas ka korraks varje eest läbi, aga maha ei tulnud. Ju oli eelmisest päevast veel kõht täis. Kaljukotkas seevastu toimetas sööda peal pikalt ja kiirustamata. Lisan mõned pildid varjest nähtud/pildistatud lindude kohta
  Date of Experience: February, 2023

Write a Review

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You can send your enquiry via the form below.

Golden Eagle Photography
 • 1-4 persons
 • January-February
 • Golden and White-tailed Eagles, Goshawk, Jays, Ravens, Tits
 • 95€ and 55€