Öölaulikud ja orhideed – loodusretk

2 Days

Juuni algus on Eesti looduse kõige ilusam aeg. Päeval õitsevad meie kaunimad orhideed nagu kaunis kuldking, tolmpead, tõmmukäpp ja kärbesõis. Öösel demonstreerivad oma oskusi parimad laulikud nagu ööbik, roo- ja ritsiklinnud.

Kutsume Teid kahepäevasele loodusretkele Laelatu puisniidule ning Matsalu rahvusparki sellest ilust osa saama. Juuni alguseks on kohal ka kõige hilisemad pesitsejad ning see annab meile võimaluse kohata Eesti põnevaimate laululinduega erinevates elupaigatüüpides. Oma loodusretke alustame Matsalu rahvuspargi ääres Altmõisa külalisteamajas. Esmalt teeme oma meeled soojaks külalistemaja vastas asuval loodusrajal, kus kohtme esimesi orhideesid ning kuulame esimesi laululinde. Selle retke põhirõhk on siiski õhtu- ja öölaulikutel, keda läheme otsima pärast mõnusat õhtusööki Altmõisa külalistemajas.

Päikseloojangu aegu loodame kuulda erinevaid metsa, roostiku ja kultuurmaastiku liike, kes laulavad ja häälitsevad kõige ennastunustavamalt just öösiti – öösorr, jõgi-ritsiklind, võsa-ritsiklind, roo-ritsiklind, aed-roolind, soo-roolind, tiigi-roolind, rukkirääk ja hüüp. Ehk õnnestub kuulda isegi mõnda hilist kaku hüüet või poegade toidumangumishäält. Tagasi ööbimiskohta jõuame alles kuskil keskööpaiku. Öös on hääli!

Järgmisel hommikul teeme ühe hommikuse linnuvaatlusretke Altmõisa vahetus läheduses. Edasi viib meie retk Väike-Rõude mõisaparki, mille vanade puude vahel käib alati vilgas linnuelu. Seal on võimalik kohata peoleod, väike-kärbsenäppi ning teisi põnevaid laululinde.

Sealt alustame aga Virtsu lähedal paiknevas Laelatu puisniidul, mis on juunis täis õitsvaid niidu-ja metsataimi. Nende seas pakuvad õieilu ka mitmed orhideeliigid. Üks silmapaistvamaid on näiteks kaunis kuldking, mis on suurim Euroopas looduslikult kasvav orhidee. Laelatu puisniit on üleüldse tuntud oma taimerikkuse poolest, olles sellega terves Põhja-Euroopas esikohal. Puisniidule omane mitmekesine loodusmaastik on ka hea pesitus-ja toitumiskoht erinevatele lindudele ning võimalusel tuvume lisaks taimedele ka seal toimetavate sulelistega. Mõnus loodusretk lõppeb Altmõisa külalistemajast kaasapakitud maitsva piknikuga.

Meie poolt on loodusgiid, kvaliteetne optika ja ööbimine hubases Altmõisa külalistemajas.  

KIIREMATELE BRONEERIJATELE TASUTA TRANSPORT TALLINNAST!

Overview

Juuni alguseks on kohale jõudnud ka kõige hilisemad rändurid ja pesitsejad. Põldudel ja niitudel ei kohta enam suuri hane ja kureparvi, kuid selle eest on nii päevad kui ööd täis lakkamatut linnulaulu. Lisaks on niidud ja metsaalused täis kõiksuguseid põnevaid taimi. Selle loodusretke käigus naudime ning õpime mõlemat. Esmalt külastame Matsalu rahvuspargi ja selle läheduses asuvaid põnevamaid linnuvaatluskohti, kus nii õhtul, öösel, kui ka homikul ootavad meid ees põnevad retked lindude maailma. Pühapäeval liigume edasi Laelatu puisniidule, kus sealset taimeilu tutvustab meile botaanik ning kunagine Puhtu-Laelatu looduskaitseala juhataja Peeter Vissak.

Selle retkel on erilise fookuse all orhdeed, ja öölaulikud ning nende repertuaar.

Ööbida ja einestada saab Altmõisa külalistemajas, mis asub täpselt Matsalu Rahvuspargi piiril, jäädes otse madalaveelise Topu lahe ja avarate põldude vahele. Maja taga metsas elavad kakud ja toksivad rähnid. Maja ees heinamaal toituvad värvulised ja üle tee kadastikus siristavad roo- ning ritsiklinnud ning laksutab ööbik. Altmõisasast läände jääb legendaarne Põgari-Sassi rannaniit ja itta kultuslik Haeska linnuvaatlustorn. 

Meie loodusgiidid tutuvusta hea meelega Teile erinevaid taimi ja linde ning nende mõlema äärmiselt mitmekesist maailma. Samuti saavad osalejaid häid soovitusi,  kuidas neid leida ja ära tunda nii laulu kui välimuse poolest. 

Lühidalt:

 • Kahe päevane linnuvaatlusretk loodusgiidi juhtimisel
 • Ööbimine väga mõnusas Altmõisa külalistemajas
 • Taimeretk botaaniku juhendamisel
 • Öölaulikutega tutvumine – öösorr, ritsiklinnud ja roolinnud
 • Hommikused ja päevased lauljad - erinevad põõsalinnud ja teised värvulised
 • Rukkirääk, peoloe, väike-kärbsenäpp

Päevakava

Kohtume kell 18:00 Altmõisa külalisetmajas. Esmalt lähme linnuvaatlusretkele külalistemaja vastas asuvale õpperajale. Seal kohtame esimesi orhideesid ning laululinde. Pärast õhtusööki võtame ette esimese retke rahvuspargi vahetus läheduses asuvasse metsa, kus loodame kohata seal pesitsevaid öösorre. Nende pulmalend on lahe elamus ka peaaegu kottpimedas. Seejärel tuleme tagasi rahvusparki, kus meid ootavad ees põnevad kultuurmaastikul ja roostikus pesitsevad linnud.

Pühapäeva hommikul teeme varajastega ühe linnuvaatlusretke Altmõisa taga asuvas metsas ning nende vahele jäävatel niitudel ning väikestel põllulappidel. Pärast hommikusööki asume teele Puhtu-Laelatu looduskaitselala suunas. Tee peal teeme peatuse Väike-Rõude mõisapargis, mis üllatab lisaks oma ajalooga ka mitmete põnevate lindudega. Seal võime kuulda ja kohata peoleod kui ka väike-kärbsenäppi. Laelatu puisniidul ootab meid kogenud loodusgiid, botaanik ning endine Puhtu-Laelatu looduskaitsela juhataja Peeter Vissak. Tema juhendamisel teeme tutvust sealse väga mitmekesise taimemaailmaga. Retke lõpetab imemaitsev piknik.

Hommikusöök, Lõunasöök

Hind sisaldab:

 • Ööbimine Altmõisa külalistemajas kaheses toas
 • Hommikusööki
 • Pikniku pühapäevaks
 • Loodusgiidi teenust
 • Kvaliteetse optika ja linnumäärajate kasutamist
 • Eelneval kokkuleppel kohapealset transporti

Hind ei sisalda:

 • Õhtusöök esimesel õhtul
 • Transport
 • Ööbimine sviidis lisatasu 50€ inimese eest

Write a Review

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saada oma päring selle vormi kaudu

Öölaulikud ja orhideed – loodusretk
From €125.00
/ Person in double room
From €75.00
/ Person in single room

Info

 • Kerge jalutuskäik
 • Alates 7.aastast