2024 Eesti karudel viljakas aasta?

Tavaliselt satuvad karuemad koos oma väikeste poegadega meie varjete juurde harva, sest nad on väga ettevaatlikud.  Tahes-tahtmata jätavad lõhnu maha varjesse minevad inimesed, seal liigub teisi karusid ja metsloomasid ning seepärast ei ole karupered meil just igapäevased külalised. Kui on soov näha karu poegasid, siis tasub meid külastada pigem suve lõpus ja sügisel, sest siis on kutsikad juba suure koera mõõtu, suudavad ohu korral ise põgeneda või puu otsa ronida ning emad julgevad nendega rohkem ringi liikuda.

Kuid sel aastal oli kõik teisiti. Juba suve teisest poolest said karuvarje külastajad jälgida ema ja kahe poja tegemisi. Suve lõpus liitus nendega veel üks perekond, kus ka ema ja kaks kutsikat.  Ning sügisel vaadeldi mõned korrad veel ühte emast ja kolmest pojast koosnevat perekonda. Hämmastaval kombel nähti üksikuid isakarusid sel sügisel karu tuuridel harva. Väga põnev oli jälgida karu perede omavahelisi interaktsioone. Selgus, et perekonnad on palju vokaalsemad, kui üksikud mesikäpad. Tuulevaiksete ilmadega võis mikrofonist kuulda väikeste päntajalgade mõminat ja urianat. Aknast vaadelda nende kraaklemist, üksteise taga ajamist ja puu otsa ronimist. Äärmiselt põnev ja isegi meie kõikenäinud loodusgiidide jaoks täiesti uus kogemus.

Väga huvitav on veel fakt, et selline ei olnud olukord ainult meie karuonnide juures, vaid sama juttu kuulsime ka mitmelt jahimehelt ja loodushuvilistelt, kelle rajakaameratesse sattusid sel sügisel peamiselt karuemad koos poegadega. Kas 2024 aasta oli Eesti (või vähemalt Virumaa) karude jaoks tõesti kuidagi väga järglaste rohke, või oli see mingi käitumuslik eripära, mida aeg-ajalt ikka ette tuleb, seda saame loodetavasti peagi teada Eesti Keskkonnaagentuuri ulukiseire aruannetest.

Peab tunnistama, et hea on tõdeda, et kui ma oma arvates hakkan juba aru saama, kuidas looduses asjad käivad ja nägema mingit reeglipärasust, siis tuleb üks vaatlus või olukord või hooaeg, kus on jälle kõik täiesti teistmoodi ja ma saan aru, et tegelikult ei saa ma millestki aru. See teebki loodusgiidi töö nii rutiinivabaks.   

Nüüd hakkavad päntajalad talveunne sättima ja karuvaatlus tuuride hooaeg on läbi. Avame varjed uuesti 2025 aprilli lõpus.

Share This Article

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga